Sfery rozwoju emocjonalności dzieci w wieku przedszkolnym.

Emocjonalności dzieci w wieku przedszkolnym.
Doświadczanie Emocji
Wasze dzieci zdobywają świadomość emocji. Potrafią je porównywać, identyfikować oraz łączyć z różnymi sytuacjami dotyczącymi teraźniejszości oraz przeszłości. Trzy podstawowe słowa jakie trzeba tutaj uwzględnić to Czuję, Przeżywam, Doświadczam.
Ekspresja Stanów Emocjonalnych. 
Dziecko nabywa i rozwija umiejętności wyrażania własnych emocji a także reagowania na emocje innych.
Ponadto! Dzieci w wieku przedszkolnym potrafią odczytywać sygnały niewerbalne takie jak ; mimika, mowa, gęsty. Pojawiają się także zmiany w sposobie przeżywania emocji przez dziecko np. czerwienienie się czy pocenie oraz wiele oznak ruchowych jak klaskanie, podskoki.
Dzielenie się swoimi emocjami. Dziecko komunikuje o tym co czuje, potrafi nawiązać rozmowę dotycząca tego co przeżywa, odczuwa.
Radzenie Sobie z Emocjami.
Etap ten ma wpływ na regulowanie oraz kontrolowanie emocji u dziecka. Dziecko w sytuacji pojawienia się danej emocji reaguje adekwatnie do odczuwanego stanu emocjonalnego. Jeżeli jest mi smutno to idę przytulić się do mamy, taty czy misia itp. Podejmuje działanie bo wiem jak może w takiej sytuacji postąpić.
Okres przedszkolny to także okres pojawiających się specyficznych lęków rozwojowych, który jest związany z bujna wyobraźnia waszych pociech.
Jest etapem bardzo barwnym dla dziecka ale także dla rodziców i szczególnie dla nich Wasze maluchy mogą się wtedy buntować, przejawiać agresję, kłamać, zrzucać winę np. na kolegów czy koleżanki.

Mimo to ! Drodzy rodzice musicie pamiętać, że takie reakcje emocjonalne pojawiają się ze względu na chwiejność emocjonalną dziecka a waszym , niewątpliwie trudnym zadaniem jest nauczyć malca swobody rozmowy i wyrażania emocji 
Jeżeli pojawią się w waszej głowie jakieś pytania dotyczące tego wpisu to serdecznie zapraszam do kontaktu.                                                                                       Patrycja Owczarek  

Polub mnie na! 

Komentarze


Popularne posty z tego bloga